Geniusz drukarstwa: William Bulmer

Geniusz drukarstwa: William Bulmer

Chcielibyśmy przedstawić kolejną pozycję w naszej prywatnej bibliotece: „William Bulmer: The Fine Printer in Context 1757-1830” autorstwa Petera C. G. Isaaca (1993). To jedna z najważniejszych dla nas książek.

William Bulmer (1757–1830) był jedną z kluczowych postaci w dziejach brytyjskiego drukarstwa. Urodzony w Newcastle upon Tyne, po zdobyciu doświadczenia w Londynie nawiązał współpracę z utalentowanym twórcą czcionek Williamem Martinem, co zaowocowało powstaniem jednej z najwybitniejszych oficyn drukarskich epoki – The Shakespeare Press.

Ich wspólnym celem było stworzenie czcionek i stylu druku, które mogłyby konkurować z dziełami Giambattisty Bodoniego i Pierre’a Didota. Największym osiągnięciem oficyny była luksusowa seria edycji literackich, w tym The Boydell Shakespeare (1791–1802), uznawana za jedno z najdoskonalszych osiągnięć brytyjskiej typografii końca XVIII wieku. Czystość druku, precyzyjnie rytowane ilustracje i elegancka typografia uczyniły Bulmera ikoną brytyjskiego „fine printing”.

Podstawą jego sukcesu były czcionki projektowane przez Williama Martina. Inspirowane stylem Bodoniego, odznaczały się bardziej subtelnym kontrastem między liniami grubymi i cienkimi oraz delikatniejszymi krzywiznami. Czcionki Martina, określane czasem jako „Bulmer type”, stały się symbolem brytyjskiego klasycyzmu w typografii i miały istotny wpływ na rozwój drukarstwa w XIX wieku.

Bulmer nie tylko zrewolucjonizował brytyjskie drukarstwo, ale także ustalił nowe standardy jakości papieru, składu i ilustracji. Jego prace stały się wzorem dla kolejnych pokoleń wydawców i drukarzy, a jego typografia była szeroko naśladowana.

Książka „William Bulmer: The Fine Printer in Context 1757-1830” to jedno z najważniejszych współczesnych opracowań na temat Bulmera. Autorzy przedstawiają jego wpływ na drukarstwo, relacje z artystami i typografami oraz kontekst historyczny jego działalności. Stanowi ona kluczowe źródło wiedzy dla badaczy historii druku i typografii.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Polecane