Kolejną książką Ramblera, która ukaże się w 2022 r., będzie „Fedra” Jeana Racine’a w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Przygotowując naszą edycję, sięgnęliśmy po ilustracje, jakie znalazły się w słynnym, trzytomowym wydaniu dzieł francuskiego dramaturga, jakie ukazało się na początku XIX wieku. To oczywiście słynna wydawnicza seria Pierre’a Didota, zwana „edycją z Luwru”, nie bez kozery uznawana w 1806 r. za „najdoskonalszą typograficznie wszystkich krajów i epok”. Lata minęły, a dzieło …
Więcej-
Racine, Didot & Luwr
-
Kilka słów o Trembeckim
„Sofiówkę” można znaleźć tutaj: https://ramblerpress.pl/produkt/sofio…. Z kolei „Obsceanea” są do zobaczenia tutaj: Ohttps://ramblerpress.pl/produkt/obsco…. Sofiówka Stanisława Trembeckiego jest poematem nieco dziś zapomnianym. Tymczasem niewielu polskich twórców może pochwalić się, że wśród subskrybentów jego dzieła znajdują się cesarz i cesarzowa Rosji. Bądź też też król i królowa Bawarii i król Danii. Wreszcie prawdziwa elita polskiej i europejskiej arystokracji. Tymczasem takich właśnie czytelników zyskało dwujęzyczne, polsko-francuskie …
Więcej -
Monachomachia Ignacego Krasickiego
Kilka słów o jednej z bezsprzecznie najzabawniejszych książek, jakie zostały napisane w języku polskim. To oczywiście „Monachomachia” Ignacego Krasickiego. Zapraszamy do obejrzenia naszego pierwszego (!) filmu! Książkę można kupić tutaj.
Więcej -
Chamfort inaczej widziany
Trudno ukrywać, że Chamfort to jedna z najzabawniejszych książek w dotychczasowym dorobku naszej oficyny. Przede wszystkim ze względu na jego niepospolite poczucie humoru. Nie bez racji Boy pisał o nim, że „można by niemal rzec, że gdyby wszystko z owego schyłku XVIII wieku zaginęło, dałoby się odtworzyć go sobie z tych anegdot Chamforta, równie celnie dobranych, jak świetnie zredagowanych. Król, dwór, duchowieństwo, wielki świat, kobiety, finanse, polityka, intrygi, fawory — wszystko …
Więcej